MEDOBRANÍ 2019

Naposled jsem sem dával příspěvek o tom, čeho bychom chtěli docílit letošní rok. No a vidíte. Letí to tak rychle, že už je červenec a my máme téměř po medobraní.
 
Medobraní, které letos začalo později než loni. Květové medy jsme vytáčeli v polovině června. Letos se dařilo a květového medu bylo poměrně dost. Nicméně docela dlouho jsme čekali, abychom mohli med vytočit. Včely ho měli v úlech vcelku hodně, ale nebyl zralý, takže jsme čekali, až ho vysuší tak, abychom se dostali na obsah vody pod 17%. Česká legislativa povoluje obsah vody do 20%, takže s tím by problém nebyl, ale přece jenom kvalita medu s obsahem pod 17, 16 či dokonce 15% je úplně jinde.
 
Takže květového medu máme letos dostatek. Jeden včelín jsme také měli na Znojemsku, kde jsme ho přistavili k akátové áleji. Tzn., že letos rozšíříme naši nabídku právě o med akátový. 
 
Po prvním stáčení jsme nachystali včelstva pro další snůšku a věnovali jsme se mezitím oddělkům, které potřebují největší péči. V současné době jich máme 22 a doufáme a věříme, že všechny taky v pořádku zazimujeme. 
 
Na začátku července jsme se pustili do druhého kola letošního vytáčení. Jednalo se o med medovicový, kterého bohužel už nebylo tolik, co květového. Nicméně jeho chuť, vůně a konzistence je úžasná. Včelín, který byl během prvního vytáčení u akátů, tak tentokrát byl u pole se svazenkou vratičolistou, odkud máme další druh medu. Med medovicový smíšený, který je světlejší než od včelstev, které se nachází přímo v Cidlině, ale chuťově je velice výrazný a chutný.
 
Nyní budeme ještě během července čekat jaké bude počasí a podmínky, a zda včely ještě něco přinesou. V srpnu začneme včely krmit a pomalu chystat na zimu. 
 
Ani nemůžu uvěřit, jak rychle to zase uteklo, ale medobraní je vždycky v tak intenzivním tempu, že ani nestačíme sledovat, jak čas letí.
 
 
 
Petr Špaček
Včelařství Špaček
7. července 2019
Ověřeno zákazníky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení