MEDOBRANÍ 2019
Naposled jsem sem dával příspěvek o tom, čeho bychom chtěli docílit letošní rok. No a vidíte. Letí to tak rychle, že už je červenec a my máme téměř po medobraní.
Medobraní, které letos začalo později než loni. Květové medy jsme vytáčeli v polovině června. Letos se dařilo a květového medu bylo poměrně dost. Nicméně docela dlouho jsme čekali, abychom mohli med vytočit. Včely ho měli v úlech vcelku hodně, ale nebyl zralý, takže jsme čekali, až ho vysuší tak, abychom se dostali na obsah vody pod 17%. Česká legislativa povoluje obsah vody do 20%, takže s tím by problém nebyl, ale přece jenom kvalita medu s obsahem pod 17, 16 či dokonce 15% je úplně jinde.
Takže květového medu máme letos dostatek. Jeden včelín jsme také měli na Znojemsku, kde jsme ho přistavili k akátové áleji. Tzn., že letos rozšíříme naši nabídku právě o med akátový.
Po prvním stáčení jsme nachystali včelstva pro další snůšku a věnovali jsme se mezitím oddělkům, které potřebují největší péči. V současné době jich máme 22 a doufáme a věříme, že všechny taky v pořádku zazimujeme.
Na začátku července jsme se pustili do druhého kola letošního vytáčení. Jednalo se o med medovicový, kterého bohužel už nebylo tolik, co květového. Nicméně jeho chuť, vůně a konzistence je úžasná. Včelín, který byl během prvního vytáčení u akátů, tak tentokrát byl u pole se svazenkou vratičolistou, odkud máme další druh medu. Med medovicový smíšený, který je světlejší než od včelstev, které se nachází přímo v Cidlině, ale chuťově je velice výrazný a chutný.
Nyní budeme ještě během července čekat jaké bude počasí a podmínky, a zda včely ještě něco přinesou. V srpnu začneme včely krmit a pomalu chystat na zimu.
Ani nemůžu uvěřit, jak rychle to zase uteklo, ale medobraní je vždycky v tak intenzivním tempu, že ani nestačíme sledovat, jak čas letí.
Petr Špaček
Včelařství Špaček
7. července 2019