🚗 Při objednávce nad 1500 Kč doprava přes Balíkovnu a PPL - výdejní místo ZDARMA 🚗 Standardně je cena dopravy od 59 Kč

Novinky

MEDOBRANÍ 2019
MEDOBRANÍ 2019
Naposled jsem sem dával příspěvek o tom, čeho bychom chtěli docílit letošní rok. No a vidíte. Letí to tak rychle, že už je červenec a my máme téměř po medobraní.
 
Medobraní, které letos začalo později než loni. Květové medy jsme vytáčeli v polovině června. Letos se dařilo a květového medu bylo poměrně dost. Nicméně docela dlouho jsme čekali, abychom mohli med vytočit. Včely ho měli v úlech vcelku hodně, ale nebyl zralý, takže jsme čekali, až ho vysuší tak, abychom se dostali na obsah vody pod 17%. Česká legislativa povoluje obsah vody do 20%, takže s tím by problém nebyl, ale přece jenom kvalita medu s obsahem pod 17, 16 či dokonce 15% je úplně jinde.
 
Takže květového medu máme letos dostatek. Jeden včelín jsme také měli na Znojemsku, kde jsme ho přistavili k akátové áleji. Tzn., že letos rozšíříme naši nabídku právě o med akátový. 
 
Po prvním stáčení jsme nachystali včelstva pro další snůšku a věnovali jsme se mezitím oddělkům, které potřebují největší péči. V současné době jich máme 22 a doufáme a věříme, že všechny taky v pořádku zazimujeme. 
 
Na začátku července jsme jsme se pustili do druhého kola letošního vytáčení. Jednalo se o med medovicový, kterého bohužel už nebylo tolik, co květového. Nicméně jeho chuť, vůně a konzistence je úžasná. Včelín, který byl během prvního vytáčení u akátů, tak tentokrát byl u pole se svazenkou vratičolistou, odkud máme další druh medu. Med medovicový smíšený, který je světlejší než od včelstev, které se nachází přímo v Cidlině, ale chuťově je velice výrazný a chutný.
 
Nyní budeme ještě během července čekat jaké bude počasí a podmínky, a zda včely ještě něco přinesou. V srpnu začneme včely krmit a pomalu chystat na zimu. 
 
Ani nemůžu uvěřit, jak rychle to zase uteklo, ale medobraní je vždycky v tak intenzivním tempu, že ani nestačíme sledovat, jak čas letí.
 
 
 
Petr Špaček
Včelařství Špaček
7. července 2019
Číst článek
O NÁS – VČELAŘSTVÍ ŠPAČEK
O NÁS – VČELAŘSTVÍ ŠPAČEK

O NÁS – VČELAŘSTVÍ ŠPAČEK

Jako jeden z prvních příspěvků v tomto blogu bych rád věnoval kompletnímu představení našeho včelařství.

Abych začal úplně od začátku, tak včelaření se v naší rodině objevilo přibližně okolo roku 1980, kdy si tento koníček zamiloval můj děda. Tenkrát to měl opravdu pouze jako koníček, takže vlastnil něco okolo 10 - 15 včelstev. Nicméně od té doby nepřetržitě včelaří. Celou dobu počet včelstev držel stále na podobných číslech. Až když se dostal do důchodového věku a měl na včelky více času, tak začal včelstva rozšiřovat a více se jim věnovat.

To byla také ta doba, kdy jsem s dědou začal i já do včelína chodit a více se o včelaření zajímat. Ačkoli to vypadalo, že ke tomuto řemeslu bude mít blíže můj starší bratr, nakonec jsem se včelařem stal já.

Se včelařením jsem tedy začal někdy okolo svých 10 let. Nicméně ještě třeba další čtyři roky si myslím, že jsem dědovi více překážel, než pomáhal. Je však pravdou, že od roku 2011 jsem členem ČSV (Český svaz včelařů), kam mě nechal zapsat právě děda. Když mi bylo patnáct, nějak jsem cítil, že bych se včelaření chtěl věnovat ve větší míře. V té době jsme se tedy také rozhodli pro rozšíření včelařství, kdy jsme se dostali na 60 včelstev. Společně s tím jsem trochu rozšířil nabídku našeho sortimentu, kdy jsme začali vyrábět svíčky ze včelího vosku a medy s příměsmi.

V této době jsem začal i s našimi výrobky jezdit na různé trhy a jarmarky. Byly měsíce, kdy jsme každý víkend někde prodávali. Bohužel, ale i my jsme poznali jednu z nejhorších lidských vlastností. Závist. Našli se totiž tací, kteří měli strach, abych náhodou z toho neměl miliony v kapsy. Já tohle nechci nějak více rozebírat. Myslím si, že kdo si něco takového zkusil, tak je mu jasné, že to tak není, ale vím, že někdo si může myslet úplný opak.

Zkrátka jsme se rozhodli těmto problémům předejít a oficiálně si založit živnost. Jelikož mi nebylo ještě 18let, tak jsme se rozhodli, že mě naši nechají zplnoletnit a následně si založím živnost. Tak se také stalo a od té doby už naše Včelařství fungovalo oficiálně.

Od té doby už opět uteklo spousty vody v potoce a u nás se ledaco změnilo. Založili jsme si e-shop, kde prodáváme svoje výrobky. Podařilo se nám vyrobit další dva pojízdné včelíny, s kterými jezdíme po plodinách, které přinesou včelám největší užitek a největší množství nektaru či medovice.

Přímo práci se včely provádím tedy já s dědou, ale ostatní práce okolo „včel“ dělá celá rodina. Taťka s bratrem se starají o vyvařování vosku na svíčky, výrobu dřevěných bedýnek na dárková balení medů a celkovou údržbu včelínů. Mamka se sestrou zase odlévají svíčky, nalévají medy, balí dárkové balíčky a balíky pro E-shop. Za jejich práci jsem moc vděčný a rád bych jim i touto cestou poděkoval.

Naše včelařství považuji za rodinné, a myslím si, že právem!

Petr Špaček
Včelařství Špaček
28.12.2018

Číst článek
2 položek celkem