Dnes doprava přes Balíkovnu ZDARMA při objednávce nad 1000 Kč! :)

Včelí pyl rouskovaný 100g

Kód: 535
Neohodnoceno
145 Kč
Skladem

Včelí pyl rouskovaný - květový

Přestože pyl řadíme mezi včelí produkty, jedná se o produkt kvetoucích semenných rostlin. Jsou to pohlavní samčí buňky uložené v pylových tyčinkách a slouží k rozmnožování rostlin přenesením dědičné informace přes buňky samičí - v semeníku.

Detailní informace

Detailní popis produktu

  • Díky jedné buňce pylu se vylíhnou 2 včelky mladušky.
  • Pyl perga také slouží k výrobě mateří kašičky, kterou je krmena matka.
  • Za rok včelstvo spotřebuje 25 - 40 kg pylu i více.
  • Při sběru je pro včelu pyl lákavější než nektar, ze kterého se tvoří med.

Jak se z pylu stane rousek?

Včelky létají z květu na květ, přičemž se na chloupcích jejich kožíšku zachytávají drobná zrnka pylu. Ten sčesávají kartáčky na nohách do tzv. košíčků, které mají na třetím páru noh. Přidávají k pylu obsah medného váčku a svých žláz a tzv. tlačítkem ho do košíčků pěchují a tvoří z něj rousky. Ty pak nosí do úlu.

Na co včely potřebují pyl?

 

Takové rousky pylu pak ukládají do jednotlivých buněk. Včelky je pak 4-6 dní dále zpracovávají pomocí výměšků žláz a medu. Hlavičkami je dusají, aby v nich nebyl vzduch. V buňkách dochází k mléčnému kvašení, při kterém popraská ochranný obal pylového zrna.

Takto se z rousku pylu stane pyl perga - plástový pyl nazývaný také jako včelí chléb. Je nezbytný k přežití celého včelstva. Tímto procesem si včely zajistí v potravě přísun bílkovin, tuků, enzymů a minerálních látek. Med je naopak zdrojem tepla, sacharidů-energie a minerálních látek.

Doplňkové parametry

Kategorie: VČELÍ PRODUKTY
Hmotnost: 0.15 kg
Ověřeno zákazníky